توانبخشی بیماران روانی آذربایجان

خانواده وبیماران روانی مزمن                                                                                                   

 

خانواده ها توانایی و قابلیت های بسیاری در امر توانبخشی و کمک به بهبود هر چه سریعتر بیماران دارند . آگاهی و اطلاع از نحوه ی برقراری ارتباط باعث می شود که تنها رابطه ی موثری با بیمار ایجاد گردد ، بلکه کمک به بیمار و تلاش برای بازگرداندن او به زندگی عادی را آسان می نماید .

مبتلایان به اختلالات روانی از جهات مختلفی تحت تاثیر بر چسب های اجتماعی قرار می گیرند که حداقل این صدمات شامل طرد شدن از جانب خویشاوندان ، دوستان ، همسایه ها و کار فرمایان است . این بر چسبهای منفی می تواند سبب احساس انزوا ، تنهایی و افسردگی در فرد مبتلا به اختلال روانی شود . وقتی یک عضو خاتنواده مبتلا به ناراحتی روانی تشخیص داده می شود ، خویشاوندان دچار شک ، غمگینی، خشم  ، احساس گناه وگیجی می شوند . احساس ناامیدی در اعضای  خانواده تنها احساس تنهایی فرد مبتلا را تقویت می کند وحتی ممکن است منجر به انزوا وکناره گیری اجتماعی بیشتر او گردد .

چگونگی ارتباط با بیمار

1)    گوشدادن به صحبتهای بیمار باید با دقت و توجه کافی صورت پذیرد ، حتی اگر این کار معنی نداشته باشد .

2)    با بیمار واضح ، مستقیم و مشخص شده صحبت شود .

3)    در خواستها و گفتارها باید منحصر و مفید باشد تا توجه بیمار جلب شود .

4)    احساسات به صورت واقع بینانه ابراز شود .

5)    پاسخ ندادن بیمار سوء تعبیر نشده وبه بیمار اجازه داده شود که پاسخ ندهد .

6)    در برابر کوچکترین تغییرات بیمار ، در جهت مطلوب از بیمار بسیار تعریف شده و یا به او باز خود مثبت داده شود .

7)    برای اجتناب از سردرگمی و افزایش توانایی بیمار برای در ک آنچه گفته می شود ، در مواردی که در خواستی مطرح است از کلمه ی من استفاده شود . مثلا : من ناراحتم اتاق  تو درهم ریخته است یا خوشحالم که داروهایت را همین طور که دکتر دستور داده مصرف می کنی .

8)    جملات منفی کلی به کار برده نشود ، مثل : تو خیلی تنبل هستی تو هیچ وقت سر وقت نم رسی  چون این جملات خیلی مشخص نیستند و به جای تشویق بیمار در جهت تغییر مثبت او را دلسرد می کنند.

چگونگی حمایت از بیمار

1)    با افزایش دانش  و اطلاعات در زمینه های بیماری های روانی

2)    با شناخت منابع مالی و حمایتی و برقراری ارتباط با آ نها

3)    با انتقال دانش و اطلاعات به دیگران

4)    باآشنایی با سایر خانواده هایی که بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا دارند و تشکیل انجمن

5)    با تشویق بیماران به تشکیل گروه های خود یار

چگونه و چه وقت برای درمان بیمار اقدام شود ؟

بهترین زمان برای مراجعه به روان پزشک در زمان شروع علایم بیماری زمانی است که توهمات ، هذیان ها ، ناتوانی در خوابیدن ، فقدان انرژی ، گریه کردنهای بی دلیل و مواردی  دیگر آغاز می شوند . بهتر است قبل از شروع و بازگشت مجدد علایم و نشانه های بیماری همشه شماره تماس مرکز روان پزشکی یا روان پزشک بیمار در دسترس باشد . در مواقعی که بیمار از مراجعه به پزشک امتناع می ورزد ، بهتر است از افرادی که بیمار به آنها بیشتر اطمینان دارد کمک گرفته شود .

چگونگی توجه به مراقبتهای فردی ( بهداشت فردی ) بیمار

بسیاری از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا  در زمینه ی مراقبتهای فردی پس از ابتلا به بیماری دچار مشکلاتی می شوند مانند : رعایت نکردن آراستگی ظاهری ، بهداشت دهان ، حمام کردن ، بهداشت توالت ، پوشیدن لباس و ... بهتر است برای آ موزش  به بیماران برنامه ی روزانه تنظیم و در این برنامه استحمام ، شستشوی دست و صورت ، مسواک زدن و شستن جوراب ، تغذیه ، ورزش و غیره گنجانده شده ودر صورت اجرا ی هر یک از برنامه ها ، پاداشی به بیمار داده شود . مثلا اگر جورابهایش را نشست ، از دیدن برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه اش محروم شود یا دیدن برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه اش به بعد از شستن جوراب موکول گردد .

1)    انتخاب و نگهداری لباس : یکی از فعالیتهایی است که باید به بیماران آموزش داده شود . بسیاری از بیماران اطلاعی در زمینه چگونگی انتخاب ، خرید و نگهداری لباس های خود ندارند ، یا اینکه اندازه ی بدن خود و اندازه های لباس را نمی دانند . بهتر است خانواده به بیمار در زمینه ی خرید لباس و رنگ دلخواه بیمار با او صحبت کرده و با بیمار به فروشگاه رفته و اجازه بدهد تا او لباس انتخاب کرده و بخرد زیرا از این طریق بیمار احساس استقلال نموده و حالت خوشایند برای وی فراهم می شود .

2)    تغذیه : یکی ازمسائل اساسی بیماران روانی تغذیه ی سالم است . به دلیل اقتصادی و عدم توانایی خانواده ی بیمار در تهیه غذای مقوی و مغذی ، عموما بیماران دچار سوء تغذیه ، کمبود ویتامینها و یا چاغی میشود. که بهتر است خانواده ها برنامه مناسب غذایی مقوی ، مغذی ، ارزان و سالم برای بیماران تهیه کنند . رژیم غذایی این بیماران بهتر است فاقد گلوتن و نیز فاقد مواد قندی پالایش شده باشد .

نیز پیشنهاد می شود :

·        محدود مصرف غذاهای پر چرب و یا شیرین .

·        پرهیز از مصرف مقادیر زیاد نمک و کافئین .

·        استفاده از غلات و سبزیجات سالم .

·        مصرف گوشت سفید ، قرمز و تخم مرغ .

·        مصرف لبنیات

3)    مصرف دارو : لازم است که خانواده زمان مصرف داروی بیمار را بداند و درباره ضرورت استفاده از دارو و آثار داروها با بیمارشان گفتگو کند . خانواده توجه داشته باشد که بدون دستور روانپزشک نباید دارویی را تجویز کند یا بدون مشورت با او دستور دارویی را تغییر دهد.

4)    فعالیت های ورزشی : فعالیتهای ورزشی ای را که خانواده ها برای بیمار خود در نظر می گیرند نباید خیلی گران یا سخت و طاقت فرسا باشند یعنی نباید بیمار را وادار کرد تا فعالیتی را انجام بدهد که خارج از توانایی اوست . فعالیتهایی چون دویدن ، یوگا ، شنا در استخر های عمومی ، دوچرخه سواری و پیاده روی تند مناسب بوده و نیاز به سرمایه ی گذاری مالی چندانی ندارند .

5)    مسئولیت دادن به بیماران در کارهای منزل : خانواده های بیماران مبتلا به بیماری های روانی لازم است به نوعی بیمار را در کارهای منزل مشارکت دهند این امر هم به نفع بیمار و هم به نفع خانواده است زیرا با مسئولیت دادن به بیمار ، احساس خود کار آمدی و کفایت در او بروز می کند . البته باید توجه داشت کارهای بسیار سخت و پیچیده که نیاز به فکر کردن دارد و بیمار را دچار استرس می کند و از توان بیمار خارج است به بیمار واگذار نشود .

6)    اوقات فراغت : خانواده ها همانند تمام برنامه ها ی دیگر توانبخشی باید برای گذراندن اوقات فراغت بیمارشان برنامه ی مشخصی داشته باشند . برای تفریح کردن، روز خاصی و مکان خاصی را در نظر بگیرند . البته قبل از رفتن به مکان های مورد نظر بهتر است نظر بیمار نیز در این باره پرسیده شود . مثلا به همراه بیمار به کتابخانه رفته و نحوه ی امانت گرفتن کتابها ، مطالعه کردن درمحیط کتابخانه را به بیمار آمورش دهند . استفاده از ورزشگاهها و مراکز تفریحی با حضور اعضای خانواده یا یک عضو نزدیک خانواده صورت گیرد و بازی های نظیر والیبال ، پینگ پنگ  و فوتبال که موجب ارتباط بیمار با دیگر می شود و احساس شادی و غرور برای بیمار به همراه دارد بسیار مفید هستند . به این شرط که پس از پایان  بازی  بیمار تشویق هم بشود .

شیوه خود یاری خانواده ها :

1)    آهسته پیش بروید . به خودتان استراحت بدهید .

2)    تفریح کنید . با دیگران بجوشید و به تعطیلات بروید .

3)    تمام فکر و ذکر خود راصرف فرد بیمار نکنید .

4)    وقت خودرا با سرزنش کردن خود تلف نکنید . این بیماری یک بیماری مغزی است .

5)    آهسته بودن روند بیماری را بپذیرید . بدین ترتیب احساسات دلسردی و نا امیدی را کاهش دهید .

6)    در زمینه ی ماهیت بیماری اطلاعات خودرا کامل کنید .

اختلال دو قطبی چیست ؟

 

اختلال دو قطبی یکی از اختلالات جدی روان پزشکی است که طیف طبیعی روحیه یا خلق افراد را تحت تاثیر قرار می دهد . به این مفهوم که مبتلایان به اختلال دو قطبی چرخشهای خلقی پیدا می کنند که بین دوره های خلق بسیار پایین ( افسردگی ) و دوره های خلق بسیار بالا ( مانیا  یا شیدایی) تغییر می کند که به همین دلیل اختلال دو قطبی به عنوان اختلال افسردگی مانیا نیز شناخته می شود . اصطلاح دو قطبی به این دلیل به کار برده می شود که این اختلال دارای دو قطب یا دو انتها می باشد . به عنوان مثال یک کره را تصور کنید قطب شمال این کره مانیا یا شیدایی است و قطب جنوب آن افسردگی خواهد بود . هرگاه فردی قطبهای افسردگی یا مانیا ( شیدایی ) رابرای مدت زمان معینی تجربه کند به اصطلاح گفته می شود دوره ی افسردگی یا دوره ی مانیا ( شیدایی ) داشته است . توصیه می شود افرادی که این دوره ها را تجربه میکنند مراجعه ی پزشکی داشته باشند .

علت ابتلا  به اختلال دو قطبی چیست ؟

علت واحد و ثابت شده ای در این مورد شناخته نشده است اما ناهنجاری های عملکرد یا ارتباط سلول های عصبی به عنوان علت این اختلال مطرع است . جدا از علت اصلی زمینه ای اختلال این افراد به استرسهای هیجانی و جسمی حساس تر هستند . بنابراین تجارب ناراحت کننده ی زندگی مثل مصرف مواد بی خوابی یا سایر استرسها می تواند در شروع زود تر حملات موثر باشد اما هیچ یک از اینها عامل اصلی اختلال نیستند .

آیا اختلال دو قطبی به ارث می رسد ؟

اختلال دو قطبی در برخی خانواده ها شیوع بیشتری دارد . محققین گروهی از ژنها را که با این اختلال ارتباط دارند تعیین کرده اند . مثل سایر بیمارهای ارثی اختلال دو قطبی در گروهی از افراد مستعد ایجاد می شود به طور مثال : اگر فردی مبتلا به اختلال دو قطبی است ولی همسر او سالم است شانس ابتلا ی کودک آنها 7 برابر خواهد بود همچنین در صورت ابتلای تعداد  بیشتری از بستگان هر فرد شانس ابتلای او نیز بیشتر می شود .

پنج رهنمود برای رویا رویی با اختلال دو قطبی

1)    به دلیل اینکه اختلال دو قطبی یک بیماری عود کننده است لازم است درمان پیشگیرانه به مدت طولانی انجام شود . قطع ناگهانی درمانهای دارویی و یا روانشناختی باعث بازگشت چرخشهای خلقی مرتبط با بیماری می شود .

2)    اگر شما به اختلال دو قطبی مبتلا هستید یا فردی را میشناسید که به این اختلال مبتلاست توصیه می شود به روان پزشک مراجعه کند . هر چند پزشکان عمومی ممکن به تنهایی نتواند این اختلال را درمان کند ولی می تواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد و این بهترین وضعیت برای دریافت کمکها ، حمایتها و اطلاعاتی است که شما برای رویا رویی با این اختلال به آن احتیاج دارید .

3)    داروهایی وجود دارند که به نام تشبیه کننده های خلق شناخته می شود . این داروها توسط روانپزشک برای مبتلایان به اختلال دو قطبی تجویز می شوند . این داروها نه تنها در موارد بروز اختلال استفاده می شود بلکه به طور پیوسته در ادامه ی زندگی فرد مبتلا نیز مورد استفاده قرار می گیرند و علت آن این است که اختلال دو قطبی عود کننده است . گاهی اوقات برخی داروهای دیگر نیز همراه با داروهای تثبیت کننده خلق تجویز می شوند ولی داروهای همراه غالبا برای دوره ی کوتاهی مورد استفاده قرار می گیرد .

4)    درمانهای غیر دارویی و روانشناختی باید همراه با دارو درمانی انجام شود . این درمانها می تواند به صورت جلسات انفرادی ( در یک جلسه یا بیشتر ) و یا درمانهای گروهی باشد . صحبت کردن با فردی که با مشکلات مبتلایان و اختلال دو قطبی آشنا هستند باعث بهتر شدن نتایج درمانی می شود . برای مراجعه به این افراد و این که به کجا مراجعه کنیم با روانپزشک خود مشورت نماییم .

5)    همیشه آماده ی مقابله با بیماری باشیم . فراموش نکنیم اختلال دو قطبی به معنای دورهای غمگینی و نشاط است و بسیاری از بیماران به عنوان تنها را رهایی از این وضعیت اقدام به خود کشی می کند مراقب این وضعیت باشید و در صورت بروز آن فورا با مراکز فوریت پزشکی تماس بگیرید در این شرایط حتی اگر عضو خانواده یا دوست شما تنها یک روز توام با افسردگی شدید را می گذراند از این که تماس شما با مراکز فوریت باعث اتلاف وقت آنان شود نترسید زیرا عواقب تماس نگرفتن می تواند بسیار بدتر باشد .

خانواده و دوستان چه کمکی می توانند بکنند ؟

شما  به عنوان عضو خانواده یا دوست یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی بهتر است در افزایش اطلاعات خود در زمینه ی بیماری علل و روشهای درمان آن بکوشید .

علایم هشدار دهنده در شروع  حملات خلقی را در بیمارتان پیدا کنید . وقتی بیمار وضعیت خوبی دارد با او در مورد چگونگی مواجهه با علایمش صحبت کنید . بیمار را تشویق کنید تا در این شرایط درمان را ادامه داده به پزشک خود مراجعه و از مصرف الکل و سایر مواد پرهیزکند . اگربیمار خوب نشده یا عوارض دارویی شدیدی را نشان می دهد او را به مراجعه مجدد ( به جای قطع دارو ) تشویق کنید .

اتیسم ( AUTISM )

مریم پور سید کارشناس بیماران روانی مزمن

شایان پسر 5 ساله ای است که مادرش به علت مشکلات متعدد او را به کلینیک روانشناسی آورده است . شایان زبان کلامی قابل فهمی ندارد و درتمام مدت مصاحبه روان شناس ، به انگشتان دستش خیره شده است . بنابه به گفته مادر ، وی هیچگاه رفتار مناسب با سن خود نداشته و هیچ تمایلی برای برقراری ارتباط با هیچکدام از افراد خانواده و سایر اطرافیان ندارد ، و جیغ زدن ، کوبیدن سر به زمین و پرتاب کردن اشیا ، از شایعترین رفتارهای وی است . این کودک پس از بررسی های بالینی به عنوان کودک اتیستیک می شود .

اتیسم چیست ؟

اتیسم یک اختلال مغزی همراه و مقارن با تولد است که بر نحوه ی استفاده مغز از اطلاعات اثر گذارده و تا دوران بزرگسالی پایدار می ماند .

اتیسم یکی از اختلالات نافذ رشد شمرده می شود چرا که همزمان با تولد شروع شده و باعث تاخیر یا مشکلات بسیار در رشد کودک شده و ارتباط او با دیگران و دنیای خارج را دشوار می کند . نشانه های اتیسم گاه در نوزادی و گاه در نوزادی و گاه از سنین 24 ماهگی تا 6 سالگی قابل مشاهده اند .

این اختلال در سه ناحیه خود نمایی می کند :

1)    زبان : شامل کلام کاملا غیر طبیعی ، عادات کلیشه ای و تکراری در استفاده از زبان ، عدم کاربرد ضمیر من و تکرار کلمات دیگران و ...

2)    روابط اجتماعی : شامل کمک نخواستن غیر مادی و عدم تمایل به برقراری هر گونه ارتباط با افراد خانواده و دیگران و ...

3)    رفتارهای تکراری : مثل حرکات پاندولی ، کوبیدن سر به اطراف ، رفتارهای خود آزاری ، بیش فعالی ، دلبستگی غیر معمول به اشیا ، مقاومت در برابر تغییر مکان و اشیا و ...

علت  ابتلا به اتیسم

درسالهای اخیر تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه صورت گرفته ، اما هنوز علت اصلی آن ناشناخته است . تحقیقات زیادی بر منشا زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه  اتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است اما تا به حال ژن خاصی که مربوط به اتیسم باشد شناخته نشده است . وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نیز نقشی در بروز اتیسم ندارد .

شیوع اتیسم

تا کنون آمار دقیقی  از تعداد مبتلایان به اتیسم به دست نیامده ، اما تخمین زده می شود که از هر 1000 کودک ، یک کودک مبتلا باشد . این توزیع تقریبا در تمام جهان یکسان است ، اما گفتنی است که از هر 5 کودک مبتلا ، 4 کودک پسر است .

علایم اتیسم

به طور معمول کودکان مبتلا به اتیسم حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است ، نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند .

·       اصرار به یکسانی داشته و در مقابل تغییر مقاوم هستند .

·       مشکلات شدید تکلمی دارند .

·       در بیان نیاز ها مشکل دارند و به جای استفاده از کلمات ، از اشارات و حرکات استفاده می کنند .

·       کلمات و جملات دیگران را تکرار می کنند .

·       خنده و گریه بی دلیل داشته و بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند .

·       قشقرق به پا می کنند و برای دلائلی که برای دیگران آشکار نیست شدیدا پریشان می شوند .

·       قادر نیستند با دیگران ارتباط برقرار کنند .

·       دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.

·       تماس چشمی ندارند یا تماس آن ها اندک است .

·       به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند .

·       با اسباب بازی درست بازی نمی کنند .

·       چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند .

·       احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارند .

·       از خطرات نمی ترسند .

·       پر تحرک یا کم تحرک هستند .

·       نسبت به اطرافیان واکنش عاطفی نشان نمی دهند.

·       به صحبتها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری که به نظر می آید ناشنوا هستند ، گرچه حس شنوایی سالم است .

·       هفتاد در صد کودکان اتیسم ناتوانی هوشی دارند .

·       در برخی از کودکان اتیستیک توانائیهای خاص وجود دارد.

باورهای غلط درباره اتیسم :

·       کودکان اتیستیک هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی کنند .

·       تمام کودکان اتیستیک نبوغ ندارند .

·       کودکان اتیستیک صحبت نمی کنند .

·       کودکان اتیستیک قادر به نشان دادن محبت خود نیستند .

·       منظور از پیشرفت این کودکان یعنی این که کاملا درمان شوند .

·       همه کودکان مبتلا به اتیسم نمی توانند به دیگران لبخند بزنند .

·       تمام کودکان اتیستیک تماس جسمی محبت آمیز برقرار نمی کنند .

روشهای درمان و توانبخشی اتیسم :

1)    روش ای .ب .ای (A.B.A)

دراین رفتار های مناسب کودک مورد توجه و تشویق قرار گرفته و رفتارهای نامناسب به منظور حذف شدن ، مورد توجه قرار نمی گیرند

بااین روش علاوه بر تصحیح رفتارهای نامناسب کودک ، مهارتهای جدید همچون شیوه غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، تکلم ،  توجه و مهارتهای اجتماعی به اجزا کوچک تقسیم شده و به وی آموخته می شود .

2)    درمانهای رژیمی و دارویی

تا کنون داروئی یافت نشده که از بروز اتیسم جلوگیری ، یا آن را درمان نماید ولی بعضی از داروهای استفاده شده در درمان بیماری های دیگر مانند بیش فعالی و کمبود توجه ، در کاهش علائم اتیسم موثر بوده و هدف اصلی از تجویز آنها ، کنترل رفتارهای کودک به منظور برخورداری بهتر او از جلسات درمانی است .

همچنین مشاهده شده که برخی تغییرات دررژیم غذایی ( تحت نظر پزشک متخصص) : نظیر افزودن ویتامینهای ب 6 ، ب 12 و ث نیز حذف برخی مواد مانند گلتون و کازئین ، می تواند در بهبود عملکرد کودک تاثیر مثبت داشته باشد .

تحقیقات نشان داده اند که ترکیبی از روشهای درمانی روان شناختی ، تغذیه ای و داروئی در درمان و توانبخشی کودکان اتیستیک بیشترین تاثیر را دارد .

کودکان اتیستیک به چه خدماتی نیاز دارند ؟

·        ویزیت توسط توسط روانپزشک متخصص اطفال و ارائه راهنمایی های لازم به خانواده کودک

·        ارجاع کودک به سازمان بهزیستی و دریافت اطلاعات لازم از کارشناسان

·        معرفی کودک توسط سازمان بهزیستی به مراکزتوانبخشی با همکاری خانواده

·        پس از طی دوره درمان و توابخشی ، مناسب با وضعیت کودک ، وی به مدارس عادی ، استثنایی و یا مراکز عقب مانده ذهنی معرفی خواهد شد .

در حال حاضر ( سال 1386 ) این مراکز در شهرهای تهران ، شیراز و اصفهان فعالند .

اسکیزوفرنی چیست

اسکیزو به معنی شکاف و فرنی به معنی ذهن و روان می باشد . دراسکیزو فرنی افکار و احساسات فرد دارای ارتباط منطقی با یکدیگر نیستند . فرد قادر نیست تخیلات خود را از واقعیت جدا نماید . بنابراین رفتاری غیر عادی دارد . اسکیزوفرنها کمتر از افراد طبیعی به سایر مردم نگاه می کنند ضمن اینکه از نگاه کردن به کسانی که به طور مستقیم به آنها خیره می شوند ، اجتناب می کنند . اسکیزوفرنی به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می شوند . در اسکیزوفرنی حاد بسیاری از بیماران ظاهری کاملا طبیعی دارند و نشانه های بیماری سریع و ناگهانی شروع می شود و در صورت بستری شدن فرد در بیمارستان ، طول مدت بستری عموما کمتر از یک سال است . ولی در اسکیزو فرنی مزمن بیماران سابقه کناره گیری نسبتا تدریجی و طولانی از جامعه را بروز داده و درصورت بستری شدن ، طول مدت آن عموما بیش از دو سال می باشد . نشانه های اسکیزونی اغلب در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز می کند . مردان به هنگام جوانی ، عمدتا قبل از 25 سالگی در معرض خطر اسکیزوفرنی قرار دارند به طوری که اوج وقوق آن در 25 سالگی است و زنان بعد از 25 سالگی در معرض خطر قرار دارند .

نشانه های اسکیزوفرنی :

1)    توهم : مثلا شنیدن صداها ، دیدن ، بوییدن و یا لمس کردن چیزهایی که وجود خارجی ندارند .

2)    هذیان : باورهای غیر واقعی و اعتقادات غلطی است که با وجود شواهدی که برای رد آن کافی هستند ، ادامه می یابند .

3)    محتوای فکر آشفته : مثلا بیمار عقیده دارد برخی رویداد ها و افراد معنی خاصی برای او دارند و این اختلال تفکر را با تکلم آشفته و غیر مرتبط نشان می دهد .

4)    محدودیت شدید هیجانات ، یا بروز نابجای هیجانات

5)    رفتار آشفته : شامل با خود صحبت کردن ، غیر قابل پیش بینی بودن رفتار و حرکات بی معنی و تکراری

6)    مشکلات ادراکی

این علایم باید حداقل 6 ماه در طول زندگی وجود داشته باشند .

علتهای ابتلا به اسکیزو فرنی :

شناخته شده ترین عامل آن وراثت است . عوامل محیطی نیز ممکن است در ایجاد آن دخیل باشند .

بر اساس تحقیقات به عمل آمده افراد برای ابتلا به اسکیزونی آمادگی زیستی دارند اما این اختلال فقط زمانی ایجاد می شود که شرایط محیطی خاص فراهم باشد .

درباره ی علل اسکیزوفرنی به عوامل دیگری مانند نواقص تغدیه ای ، ضربهای زایمانی ، عفونت های مغزی و فصل تولد ( براساس تحقیقات مشخص شده افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر در فصول سرد سال متولد شده اند ) اشاره شده است ، اما در واقع هنوزنقش هیچ کدام از این موارد ، به خوبی نقش عواملی  ژنتیکی تاثیر خود را نشان نداده است .

در واقع می توان عوامل موثر در بروز بیماری اسکیزوفرنی را این گونه بیان نمود :

1)    عوامل زیستی ( ساختار و ژنتیکی )

2)    عوامل بیوشیمیایی و عفونی ( عفونت های مغزی )

3)    عوامل روان شناختی                    4 ) عوامل محیطی   

  انواع اسکیزوفرنی بد گمانی ( پارانوئید ) :

این بیماران معمولا شکاک ، منزوی و گاهی اوقات پرخاشگر هستند و در این نوع اسکیزوفرنی هذیان و توهمات شنوایی مکرر وجود دارد .

 

2 ) اسکیزوفرنی نابسامان : 

این بیماری معمولا زودتر از سن 25 سالگی شروع می شود و مشخصه آن پسرفت  به رفتارهای بدوی می باشد .  بیماران تماس زیادی با واقعیت ندارند و رفتار اجتماعی به هم ریخته و آشفته ای  دارند . اغلب ناگهان بدون دلیل می خندند . در حقیقت رفتار این بیماران نابسامان و در یک کلام ابهانه است .

3)اسکیزوفرنی قوام یافته ( کاتاتونیک ) :

ویژگی برجسته این نوع اسکیزوفرنی رفتار حرکتی است که یا به شدت برانگیخته و یا کاملا منجمد وبی حرکت است و گاهی بین این دو حالت در نوسان است . شروع اسکیزوفرنی کاتاتونیک ناگهانی می باشد . این بیماران می توانند کاملا بی حرکت باشند و مدت طولانی دریک حالت بمانند و اگر کسی آنها را تکان بدهد ، آنها در وضعیت جدیدی قرار گرفته و خشک می شوند . بیمار دارای منفی کاری بیش از اندازه نیز می باشد یعنی مقاومت واقعا بدون انگیزه در برابر هر گونه دستوری یا تلاش برای حرکت کردن ، رفتارهای بهت زده نیز از ویژگی های این نوع اسکیزوفرنی می باشد .

 4)اسکیزوفرنی نامتمایز :

گاهی بعضی از بیماران را که اسکیزوفرن هستند به راحتی نمی توان جزء یک از انواع آن ذکر نمود ، این گونه بیماران تحت عنوان نوع نامتمایز دسته بندی می شوند .

5) اسکیزوفرنی باقی مانده :

ویژگی این نوع اسکیزوفرنی فقدان نشانه های مشخص مانند : هذیان ، توهم و رفتار بسیار آشفته است . در این اختلال دو یا چند مورد از نشانه های زیر وجود دارد :

1-   انزوا یا کناره گیری اجتماعی

2-   اختلال آشکار در انجام وظایف

3-   رفتار بسیار عجیب

4-   اختلال شدید در بهداشت و نظافت شخصی

5-   تفکر عجیب

6-   تجربیات ادراکی غیر عادی

7-   بی تفاوتی یا فقدان ابتکار عمل

علائم مثبت و منفی در اسکیزوفرنی:

در تشخیص اسکیزوفرنی با مفاهیمی چون علایم مثبت و منفی روبه رو هستیم . نشانه هایی چون هذیان ، توهمات ، اختلال فکر بارزنشانه های مثبت نامیده می شوند ، نشانه های مثبت قابل تغییرند . نشانه هایی چون عاطفه سطحی ، نارسایی گفتار ، فقدان اراده نشانه های منفی نامیده می شوند .

گاهی اوقات نشانه های منفی در اختلال هایی غیر از اسکیزوفرنی نیز یافت می شوند . تغییر دادن نشانه های منفی بسیار مشکل تر از نشانه های مثبت است . در اسکیزوفرنی حاد عمدتا نشانه های منفی دیده می شوند .

در چه زمانی باید به روانپزشک مراجعه نمود ؟

1)    اگر سابقه خانوادگی ابتلا به اسکیزوفرنی وجود دارد .

2)    اگر یکی از اعضای خانواده دارای علایم اسکیزوفرنی است .

داروها :

داروهایی چون کلوزاپین ، اولانزاپین و ریسپریدون و... در درمان اسکیزوفرنی استفاده می شوند . اگر عوارض یک دارو خیلی شدید باشد یا علایم بیماری با آن کنترل نشود ، داروی دیگری تجویز میگردد . با برطرف شدن علایم مقدار تجویز دارو کاهش می یابد . در اکثر بیماران مصرف مادام العمر این دارو ها لازم است .

داروهایی که برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می شوند ، مانند سایر داروها ممکن است عوارضی داشته باشند . انجام آزمایشهای مربوطه برای تجویز داروی کلوزاپین یا لپونکس توسط روانپزشک معالج لازم است .

درمانهای غیر دارویی

بنابر تحقیقات جدید ، موسقی درمانی می تواند بعضی از علایم اسکیزوفرنی را تخفیف داده و بهبود دهد .

از جمله موارد و علایم عمومی که تحت تاثیر موسیقی درمانی شدت خودرا از دست می دهد می توان به اضطراب ، افسردگی و علایمی منفی اسکیزوفرنی مانند انزوای احساسی اشاره نمود . هدف از درمان ، کمک به بیمار برای بازگشت به علایم واقعیت است . درمان با داروهای کاهش دهنده علایم شروع می شود . پس از کنترل علایم ، درمان با روان درمانی و توانبخشی که فرد را در جهت کسب دوباره مهارت ها و الگو های رفتاری طبیعی کمک می کند ، ادامه می یابد . با درمان دارویی و الکتروشک و درمانهای روانی اجتماعی مانند آموزش مهارتهای اجتماعی ، رفتار درمانی و خانواده درمانی ودرک بیمار توسط خانواده و ... یک سوم بیماران کاملا درمان می شوند و یک سوم پیشرفت بیماری متوقف می شود .

اختلالات شخصیت

علی صادقی کارشناس بیماران روانی

شخصیت کلیتی منحصر به  فرد از صفات هیجانی و رفتاری است و به مثابه جنگل بی حد و مرز ، شناخت تمام جوانب آن ممکن نیست ولی در عین پیچیدگی ، می توان اطلاعات نظام مندی از آن به دست آورد .

اختلالات شخصیت :

هرگاه کلیت و یکپارچگی فرد چنان تغییر کند که ازمعیارهای طبیعی جامعه فاصله ی زیادی بگیرد و صفات شخصیتی فرد غیر قابل انعطاف و انطباق با معیارها و ارزشهای فردی و اجتماعی جامعه شده و باعث اختلال در کارکرد اجتماعی وی و رنج و عذاب خود و یا دیگران شود ، فرد به احتمال قوی به اختلالات شخصیت مبتلاست .

انواع اختلالات شخصیت :

مبتلایان به اختلالات شخصیت دارای طیف وسیعی از رفتارهای غیر عادی و نابهنجار هستند ولی برای سهولت فهم آنها ، معمولا به صورت ذیل طبقه بندی می شوند :

پارانوئید : رفتارهای عجیب و غریب و نا متعارف همراه با سوظن شدید و بی اعتمادی به دیگران

اسکیزوئید : کناره گیری مفرط از جامعه ، انزواجویی و عدم برقراری ارتباط حتی در حد تماس چشمی

اسکیزوتایپال : رفتارهای عجیب و غریب همراه با عقاید خرافی و خطا های ادراکی

ضد اجتماعی : عدم تعادل درمنطق و رفتار ، پرخاشگری ، رفتارهای ضد اجتماعی ، بی مبالاتی و اعمال نمایشی

مرزی : چرخش سریع در خلق ، وحشت از تنهایی ، احساس پوچی و داشتن احساس خصومت و دوستی به صورت همزمان به فردی که به وی وابستگی وجود دارد .

هیستریک : خلق هیجانی تحریک پذیر ، بی ثباتی ، عدم توانایی در برقراری ارتباط عاطفی رفتارهای نمایشی و اغوا کننده

خود شیفته : احساس خود بزرگ بینی ، اعتماد به نفس شکننده ، نداشتن تحمل انتقاد

دوری گزین کمرویی ، کناره گیری و احساس آزردگی شدید در صورت شنیدن جواب منفی

وابسته : وابستگی شدید به دیگران و فقدان قدرت تصمیم برای زندگی خود

وسواسی : بسیار خشک ، دربند قواعد و چهارچوب های کاذب و کمال گرا درحدی که هرگز نمی توانند کارهای مهم زندگیشان را ( به دلیل اینکه می خواهند آنرا به مهمترین نحو انجام دهند ) به نتیجه برسانند .

علل ابتلا :

1-   علل فیزیولوژیک نظیر امواج مغزی نابهنجار

2-   علل ژنتیک همانند نقصهای ژنتیکی

3-   علل روانی : اجتماعی نظیر وجود مشکلات تربیتی و خانوادگی در دوران کودکی

درمان :

در حال حاضر درمانهای متفاوتی برای اختلالات شخصیت وجود دارد که موثرترین آنها عبارتند از :

1-   درمانهای داروئی : شامل انواع داروهای ضد اضطراب ، متعادل کننده های خلق و داروهای ضد روان پریشی

2-   رفتار درمانی : شامل تقویت رفتارهای صحیح و عدم توجه به رفتارهای نابهنجار و ابراز محبت صادقانه و بدون قید وشرط به بیماران  

تغذیه و سلامت روان

معاون ستاد سازماندهی درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن

چگونه تغذیه می تواند سلامت روان فرد را تامین کند ؟

بسیاری از مردم معتقدند که تغذیه سالم جهت کاهش خطر بیماری های قلبی ، دیابت ، چاقی و سایر مشکلات فیزیکی ، امری حیاتی است .

مطالعات نشان می دهد که نه تنها تغذیه خوب برای روان فرد لازم است ، بلکه پاره ای از وضعیتها نظیر افسردگی ممکن است بوسیله ی فاکتورهای تغذیه ای تحت تاثیر قرار گیرند . اگر چه که نکات زیر برای هر فردی که بخواهد سلامت روان خود را از طریق تغذیه سالم ، تامین کند مفید است ، برای افرادی که از افسردگی خفیف تا متوسط رنج می برند نیز از اهمیت برخوردار است .

نکته قابل توجه این است که افراد با افسردگی شدید باید به دنبال درمان های دارویی باشند اگر چه تغذیه سالم بهبود بیماری را تسریع می کند .

متن حاضر تغییرات مثبتی را که لازم است جهت بهبود تغذیه خود به آن توجه نمایید ، بیان می کند . که این تغییرات شامل موارد زیر است :

1-   روزانه بطور مرتب ، غذا میل کنید .

2-   از غذاها و نوشیدنی هایی استفاده کنید که دارای شکر به میزان کمتری بوده و در مقابل کامل ، میوه جات و سبزیجات بیشتر استفاده نمایید .

3-   در هر وعده غذایی از پروتئین استفاده نمایید .

4-   تنوع غذایی را در تغذیه خود رعایت نمایید .

5-   در رژیم غذایی از روغن ماهی استفاده نمایید .(اسید چرب امگا 3 )

6-   وزن خود را در حد ایده آل نگه دارید .

7-   به حد کافی از مایعات استفاده کنید .

8-   به طور منظم ورزش کنید .

این توصیه ها برای هر فرد که بخواهد سلامت روان خود را از طریق تغذیه ی درست ، تامین نماید مفید است . این توصیه ها به خصوص برای افرادی که افسردگی خفیف تا متوسط رهائی پیدا کرده اند از اهمیت برخوردار است و تغییراتی را که لازم است جهت بهبود خلق در رژیم غذایی ایجاد شود بیان می کند .

توصیه های لازم در مورد نقش تغذیه صحیح و ورزش در جلوگیری از افسردگی

1- وعده های غذایی روزانه را به طور مرتب میل کنید تا به طور پیوسته سطح قند خون را در حد ثابتی نگه دارید .

با فراموش کردن یک وعده غذایی به خصوص صبحانه ، به دلیل کاهش قند خون ، کاهش خلق ، تحریک پذیری و خستگی بروز می کند . اگر بین وعده های غذایی احساس گرسنگی پیدا کردید لازم است که ازمیان وعده نظیر میوه یا آجیل استفاده کنید .

2- از غذاهایی که دارای قند خون ساده کمتری هستند وهمچنین از  حبوبات ، دانه های روغنی ، لوبیا ، عدس ، میوه جات و سبزیجات بیشتر استفاده کنید .

غذاهای قندی سریعا با جذب جریان خون می شوند . این موضوع ممکن است باعث افزایش اولیه و یا موج بزرگی از انرژی شود که سریعا به دنبال افزایش انسولین خون این افزایش انرژی از بین می رود و لذا فرد احساس خستگی می کند و اصطلاحا کم می آورد .

غلات کامل ، میوه جات وسبزیجات دارای اثرات افزایش حجم مواد غذایی بوده ، عموما دارای ضریب افزایش قند خون به میزان کمتری نسبت به غذاهای فرآوری شده می باشد . با توجه به اینکه قند این مواد غذایی خیلی آهسته جذب جریان خون می شوند لذا از تغییرات خلق جلوگیری می کند . این مواد غذایی از نظر تغذیه ای نیز بهتر از غذاهای فرآوری شده می باشد . زیرا این مواد دارای ویتامین (B1 ) هستند که ویتامینی است که با کنترل خلق مرتبط است . بعلاوه اسید فولیک و روی موجود در این مواد غذایی نیز در بهبود خلق تاثیر گذارهستند .

انتخاب کنید :

·        نان : بهتر است از نانی که ازآرد گندم سائید ه شده درست شده است استفاده شود . همچنین از نان آرد گندم سیاه ، نان جوی سبوس دار کیک جو ، کیک برنج و کیک ذرت استفاده کنید.

·        حبوبات صبحانه : از غلات پرفیبر ،کم شکر و یا غلات سبوسدار استفاده کنید .

·        برنج و ماکارونی : از برنج قهوه ای و ماکارونی غلات کامل استفاده کنید .

·        سیب زمینی : ازسیب زمینی آب پز و یا سیب زمینی که با حرارت پخته شده و به مقدار کمی روغن زیتون آغشته شده باشد ، استفاده کنید . از سیب زمینی شیرین نیز می توانید استفاده کنید .

  سعی کنید روزانه حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات استفاده کنید به عنوان مثال می توانید از یک لیوان آب پرتغال یا نصف لیوان آب گریب فروت برای صبحانه ،  یک عدد موز یاسیب برای میان وعده ( صبح) سالاد هنگام ناهار و 2 نوع سبزی و 1 عدد گلابی و یا میوه جات پخته شده در هنگام شب َ، استفاده کنید .

 سبزیجات سبز باید در حجم کمی از آب داغ پخته شوند ، ( نباید بیش از حد پخته شوند زیرا حرارت زیاد باعث از دست رفتن ویتامینهای سبزیجات می شود )

از شکر و نوشیدنی های شکری ، کیک و شیرینی جات و دسرها پرهیز کنید . این مواد دارای کالری زیاد می باشند در حالیکه ارزش تغذیه ای کمی دارند و ممکن است باعث ایجاد خلق متغیر شوند . 

3-   پروتئین لازم را در وعده های غذایی منظور نمایید . ماجهت عملکرد پوست ، ارکانهای داخلی ، عضلات و سیستم ایمنی نیازمند ، پروتئین هستیم ، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که اسید آمینه تریتپوفان به دلیل تاثیر آن بر روی مغز و خلق فرد ، از اهمیت برخوردار است . طی مطالعات به اثبات رسیده است که مکملهای تریتپوفان باعث بهبود خلق افراد افسرده می شود . درهر حال این مکمل ها بدلیل ناسالم بودن از سوپر مارکتها جمع آوری شده اند .اما شما مطمئن باشید که مغزتان حجم مشخصی از اسید آمینه ترپتوفان دریافت می کند ، در صورتی که شما از حجم مناسبی از پروتئین ( نظیر گوشت قرمز ، ماهی ، تخم مرغ ، شیر ، پنیر ) استفاده می کنید ، به اندازه ی کافی اسید آمینه مزبور را در یافت خواهید کرد ، بادام زمینی دارای حجم کمی از تریپتوفان است .

4-   تنوع مواد غذایی را در وعده های غذایی رعایت کنید .

انواع متنوعی از مواد غذایی را میل کنید تا این که مطمئن شوید که غذای مفیدی دریافت می کنید و ریزمغذیها را در حد مورد نیاز ، در یافت می کنید . هر چه که تنوع غذایی بیشتر باشد مسلما شما مواد مغذی مختلفی را در یافت خواهید کرد .

اگر شما در یک وعد ه ی غذایی نان میل می کنید ، سعی کنید که در وعده های دیگر از غلات و یا سیب زمینی ، برنج و یا سیب زمینی شیرین استفاده کنید .

اطمینان حاصل کنید که حداقل 2 واحد از میوه جات و یا سبزیجات و یک واحد پروتئین در هر وعده غذایی میل می کنید .

گوشت قرمز و ماهی که منابع غنی از ویتامین B12  هستند ، تاثیر زیادی در کنترل خلق دارند . اگرشما رژیم گیاهخواری دارید و یا مشکلات مالی برای شما  مطرح است سعی کنید از سویا و مخمرها جهت دریافت ویتامین ، استفاده کنید .

5-   ماهی را در رژیم غذایی لحاظ کنید .

که شامل ماهی ، به خصوص ماهی چرب می باشد :

مطالعات نشان می دهد که مکمل های روغن امگا 3 ، ممکن است علائم بیماری را در بیماران افسرده ای که تحت درمان با ضد افسردگی ها هستند ، کاهش دهد . نکته مهم این است که لازم است بین روغنها ی امگا 3 ، و امگا 6 موجود در مواد غذایی تعادل وجود داشته باشد . زیرا که مطالعات نشان می دهد که تعداد از بیماری ها ی التهابی در نتیجه عدم تعادل بین دو روغن ایجاد می شود .

·        جهت دست یافتن به روغن امگا 3 ، هفته ای 2 تا 4 بار از ماهی استفاده کنید ( بهتر است ماهی در آب و یاسس گوجه فرنگی پخته  شود و کمتر از روغن آفتابگردان استفاده گردد ( بدلیل بالا بودن روغن امگا 6 در آن )

·        اگر ماهی را سرخ می کنید از روغنی که حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده نظیر روغن زیتون می باشد ، استفاده کنید .

·        از مارگارین یا کره ، که دارای چربی اشباع نشده ( mono unsaturated ) باشد استفاده کنید . از مارگارین شامل امگا ( poly unsaturated 6 ) و یا چربی های ترانس هیدروژنه اجتناب کنید زیرا چربی ترانس به عروق شما آسیب می رساند . از غذاهای فرآوری شده نظیر سوسیس و ... و کیکهایی که دارای مقدارزیادی چربی اشباع  یا چربی ترانس هستند پرهیز کنید . اگر ماهی دوست ندارید می  توانید ازمکملهای امگا استفاده کنید .

وزن خود را درحد ایده آل نگه دارید . افسردگی مردمان مختلف را از راههای مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی علاقه به مواد غذایی را از دست می دهد و علاقه ای جهت خرید و طبخ غذا ندارد لذا ، کاهش وزن مواجه می شوند . گروهی دیگر ترجیح می دهند که در هنگام خوشحال نبودن ، بیشتر غذا بخورند ، لذا چاق می شوند .

داروهای ضد افسردگی به طور قابل ملاحظه ای اشتها را افزایش و یا کاهش می دهد . اگر مشاهده کردید که داروها ، مشکل شما را بدتر می کند با پزشکتان مشورت کنید . کاهش وزن یا افزایش وزن مفرط می تواند خلق شما را تحت تاثیر قرار دهد . کاهش وزن و کاهش مصرف مواد غذایی ، می تواند مغز شما را از گلوگز و سایر مواد غذایی که خلق را کنترل می کند ، تهی کند . در صورت وقوع این اتفاق حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید .

افزایش بی رویه وزن و احساس عدم کنترل خوردن میتواند افسردگی شدید را تشدید کند. اگر افزایش وزن دارید نکات ذکر شده قبلی را رعایت کنید و مصرف چربی و شکر را کنترل کنید و در هنگام طبخ غذا از روغن کمتری استفاده کنید و مصرف الکل را قطع کنید و ورزش را افزایش دهید .

7- به حد کافی از آب استفاده کنید .

نوشیدن مقادیر کافی آب ، مخاطره ای را برای سلامتی روانی ایجاد نمی کند . تاثیرات اولیه کمبود مایعات ( حتی به میزان کم ) می تواند احساسات و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار دهد که با علائمی نظیر بی قراری و رفتارهای تحریک آمیز همراه باشد . به طور متوسط ، فرد روزانه حدود 5/2 -2 لیتر از طریق  ریه ها پوست و کلیه ها ، از دست می دهد که در صورت عدم جایگزینی این حجم مایعات ، علایم کمبود مایعات شامل بیقراری ، از دست دادن تمرکز و کاهش کارآیی در انجام وظایف ذهنی ظاهر می شود . قهوه و بعضی نوشیدنی ها ی انرژی زا و چای حاوی کافئین هستند که بسیاری از مردم طی روز جهت بدست آوردن سطوحی از انرژی از آن استفاده می کنند . اما تحقیقات نشان می دهد که مقادیر زیادی از قهوه می تواند باعث افزایش فشار خون ، اضطراب ، علائم افسردگی و مشکلات خواب شود. علاوه بر این قهوه خاصیت ادرار آور دارد و اثر ادرار آوری آن در بدن ، باعث  از دست دادن آب بدن می شود . لذا شما نباید صرفا به استفاده از نوشیدنی هایی که حاوی قهوه هستند بسنده کنید .

اگر شما ترجیح می دهید که از نوشیدنی های حاوی قهوه استفاده کنید ، توصیه می شود که مصرف قهوه را در حد روزانه 3تا4 فنجان قهوه محدود کنید و در سایر اوقات از نوشیدنی هایی نظیر آب ، آب میوه و چای گیاهی غیر محرک استفاده کنید .

به یاد داشته باشید که شکلات نیز حاوی قهوه می باشد و باید در بعضی مواقع مصرف شود .

8- مصرف الکل را قطع کنید .

 الکل برروی مغز اثر افسرده کننده دارد و سریعا باعث بدتر شدن خلق می شود علاوه بر این الکل دارای نوعی سم می باشد که در کالبد غیر فعال می شود که جهت این مرحله ،کبد از تیامین و روی استفاده می کند ، لذا سطح این مواد در بدن کاهش می یابد که خود منجر به کاهش خلق ، تحریک پذیری ، رفتارهای تهاجمی ، بعلاوه مشکلات روانی د ر دراز مدت می شود .

9- ورزش منظم را مد نظر قرار دهید .

ورزش منجر به آزاد شدن اندورفین می شود که فرد باعث احساس آرامش و شادمانی می شود . ورزشهایی که در محیط آزاد صورت می گیرند . از ارزش بیشتری برخوردارند زیرا نور آفتاب با تاثیر بر غده پینه آل باعث بهبود خلق می شود . اگر شما تمایل به کنترل وزن خود دارید ، ورزش نقش به سزایی در این مورد دارد.

به عنوان مثال اگر شما ورزش کنید ، کمتر نیاز دارید که جهت کنترل وزن خود ، کالری دریافتی را محدود کنید .

علاوه بر فواقد فوق ، ورزش باعث سلامتی قلب می شود و همچنین باعث تقویت عضلات و تحلیل بافت چربی بدن می شود . به علاوه ورزش مانع از دست دادن توده استخوانی و افزایش خطر پوکی استخوان می شود . لازم نیست حرکات ورزشی پیچیده را انجام دهید وبدانید که قدم زدن ساده ترین و بهترین شکل ورزش است .

شنا کردن برای افرادی که مشکل مفاصل دارند و امکان ورزشهایی نظیر پیاده رویی را ندارند مفید است . دوچرخه سواری ورزش مناسبی برای حضور در محل کار است .

هر نوع ورزشی که انجام می دهید سعی کنید با 20 دقیقه و حداقل 3 بار در هفته شروع کنید و به طور منظم برنامه های بدن سازی را بهبود دهید .

 

 

10- به مکمل های غذایی توجه کنید .

در حال حاضر شواهد قوی بر منافع مکملهای تغذیه ای وجود ندارد اما اگر مایل به استفاده ازآن هستید به نکات زیر توجه کنید :

·        روزانه از یک ترکیب کامل مولتی ویتامین مینرال که حاوی تمام ویتامینها و املاح باشد استفاده کنید . این محصولات تا زمانی که حاوی مقادیر غیر متعارفی از مواد غذایی نباشند، سالم هستند .

توجه : با مصرف این ترکیبات ، از مصرف سایر مکملها به خصوص ویتامین A پرهیز کنید زیرا ویتامین A در دوز بالا ، سمی است .

·        اگر پزشک معالج شما ، برایتان ویتامین و یا املاح تجویز کرد ، وی را در خصوص مصرف قبلی ترکیبات مکمل مطلع سازید .

·        اگر شما از مکملهای مولتی ویتامین استفاده می کنید ، از مصرف محصولات کبدی ویا مغز و کله پاچه گوسفند پرهیزکنید زیرا این ترکیبات حاوی مقادیر زیادی ویتامین A می باشند .

·        مهم است که به خاطر داشته باشید که مکمل های غذایی جایگزین یک رژیم غذایی سالم نیستند و شما باید یک رژیم متنوع و متعادل را رعایت کنید .

الگویی از وعده های غذایی   

صبحانه : نصف لیوان آب گریب فروت و یا آب میوه

غلات نظیر حبوبات کامل یا فرنی یا شیر رقیق شده .

1تا 2 تکه نان سبوس دار ، شیر و تخم مرغ ، لوبیای پخته شده به همراه چای ، قهوه یا چای گیاهی یا آب

میان وعده ی صبحگاهی :

-         چای ، قهوه ، چای گیاهی ،  آب میوه یا آجیل

-         نهار :

1تا2 تکه نان سبوس دار به همرا ه ماهی ، یا گوشت قرمز یا تخم مرغ یا جایگزینهای گوشت قرمز و سالاد

-         یا سیب زمینی پخته شده یا لوبیای پخته شده و میگو یا ذرت و سالاد

-         یاسوپ نخود فرنگی یا سوپ گوشت و نان

-         یا سالاد با گوشت قرمز یا ماهی یا  تخم مرغ  یا پنیر به همراه نان

-         یا غذای پخته شده به همراه میوه جات یا ماست و چای یا قهوه یا چای گیاهی یا آب

میان وعده بعد از ظهر :

چای ، قهوه ، چای گیاهی ، آب ، میوه جات

شام :

برنج قهوه ای یا نان گندم سائیده شده ( سبوس دار) یا رشته فرنگی ، سیب زمینی شیرین و 100 تا 120 گرم گوشت قرمز یا ماهی ، تخم مرغ ، لوبیا ، عدس و 2 واحد سبزیجات یا حجم زیادی سالاد میوه تازه و ماست

چای ، قهوه ، چای گیاهی یا آب

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۷ساعت   توسط محمدرضا هاشمی اصل (کاردرمان) | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ

پیوندهای روزانه
يادداشت های روزانه دکتر محمد کمالی
کاردرمانی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
۹۳/۱۱/۰۱ - ۹۳/۱۱/۳۰
۹۱/۱۰/۰۱ - ۹۱/۱۰/۳۰
۸۹/۱۱/۰۱ - ۸۹/۱۱/۳۰
۸۹/۰۹/۰۱ - ۸۹/۰۹/۳۰
۸۹/۰۷/۰۱ - ۸۹/۰۷/۳۰
۸۹/۰۵/۰۱ - ۸۹/۰۵/۳۱
۸۹/۰۲/۰۱ - ۸۹/۰۲/۳۱
۸۸/۱۲/۰۱ - ۸۸/۱۲/۲۹
۸۸/۰۹/۰۱ - ۸۸/۰۹/۳۰
۸۸/۰۸/۰۱ - ۸۸/۰۸/۳۰
۸۸/۰۷/۰۱ - ۸۸/۰۷/۳۰
۸۸/۰۶/۰۱ - ۸۸/۰۶/۳۱
۸۸/۰۴/۰۱ - ۸۸/۰۴/۳۱
۸۸/۰۳/۰۱ - ۸۸/۰۳/۳۱
۸۷/۱۲/۰۱ - ۸۷/۱۲/۳۰
۸۷/۰۸/۰۱ - ۸۷/۰۸/۳۰
۸۷/۰۴/۰۱ - ۸۷/۰۴/۳۱
۸۷/۰۳/۰۱ - ۸۷/۰۳/۳۱
۸۷/۰۱/۰۱ - ۸۷/۰۱/۳۱
۸۶/۱۰/۰۱ - ۸۶/۱۰/۳۰
۸۶/۰۶/۰۱ - ۸۶/۰۶/۳۱
۸۶/۰۵/۰۱ - ۸۶/۰۵/۳۱
۸۶/۰۳/۰۱ - ۸۶/۰۳/۳۱
۸۶/۰۲/۰۱ - ۸۶/۰۲/۳۱
۸۵/۱۲/۰۱ - ۸۵/۱۲/۲۹
۸۵/۰۹/۰۱ - ۸۵/۰۹/۳۰
۸۵/۰۵/۰۱ - ۸۵/۰۵/۳۱
۸۵/۰۴/۰۱ - ۸۵/۰۴/۳۱
۸۵/۰۳/۰۱ - ۸۵/۰۳/۳۱
۸۴/۱۲/۰۱ - ۸۴/۱۲/۲۹
۸۴/۱۱/۰۱ - ۸۴/۱۱/۳۰
۸۴/۱۰/۰۱ - ۸۴/۱۰/۳۰
آرشیو موضوعی
توانبخشی بیماران روانی
درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن از اهداف این و
پیوندها
توانبخشی مبتنی بر جامعه آذربایجانشرقی
مرکز توانبخشی کندی
تبیان
پيدا كردن لينك دهنده ها به يك سايت
پخش تصاوير ويدئوئي شهرهاي جهان
گفتاردرمانی و توانبخشی
کاردرمانی
گفتاردرمانی و توانبخشی
گفتاردرمانی و توانبخشی
انجمن صنفی مراکز توانبخشی بیماران روانی مزمن کشور
راهي براي تازه شدن
انجمن حمایت از بیماران روانی مزمن تبریز
هواداران تراکتورسازی تبریز
سیاه سپید خاکستری
انجمن علمی روانشناسی ایران
کتابخانه مجازی ایران
مشاوره پزشکی
روانشناسان
منابع کارشناسی ارشد روانشناسی
مرکز توانبخشی رعد
بانک اطلاعات توانبخشی
کاردرمانی تبریز
سایت انجمن کاردرمانی ایران
سایتی در موردمسایل مختلف معلولین
مددکاری اجتماعی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM